Základné informácie
O úrade
Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (ďalej len „Centrum“) je orgán štátnej správy s pôsobnosťou na území Slovenskej republiky. Pôsobnosť Centra vymedzuje zákon č. 305/2005 Z.z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže plní úlohy orgánu určeného na vykonávanie medzinárodných dohovorov a právnych aktov Európskej únie.
Hlavným poslaním Centra je zabezpečovať ochranu a realizáciu práv detí v medzinárodnom priestore. Centrum pri realizácii svojej činnosti kladie dôraz na najlepší záujem dieťaťa a každý prípad posudzuje komplexne s ohľadom na rešpektovanie jeho osobitostí.
Centrum sa zameriava predovšetkým na poskytovanie bezplatnej právnej pomoci v civilnoprávnej oblasti, a to najmä:
- vymáhanie výživného na základe medzinárodných zmlúv, právnych aktov Európskej únie alebo inak zaistenej vzájomnosti,
- zabezpečenie návratu protiprávne premiestnených alebo zadržaných detí podľa haagskeho Dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí,
- zabezpečenie práva styku s dieťaťom,
- sprostredkovanie medzinárodných osvojení podľa haagskeho Dohovoru o ochrane detí a o spolupráci pri medzinárodnom osvojení,
- konzultácie vo veciach, ktoré spadajú do pôsobnosti Centra,
- sprostredkovanie styku so zahraničnými orgánmi v medziach pôsobnosti Centra.
Centrum pozostáva z tímu právnikov a psychológov, ktorí sú pripravení poskytnúť vám dostupnú pomoc a poradenstvo.
Európska justičná sieť
Existencia veľkého množstva rôznych vnútroštátnych právnych systémov v Európskej únii spolu s novými právnymi predpismi Európskej únie viedla k potrebe poskytnúť orgánom, ktoré sa zaoberajú cezhraničnými vecami, podporu a informácie prostredníctvom osobitnej siete. Tieto veci sa môžu týkať sporov v oblastiach obchodu, spotrebiteľských a pracovných vzťahov, rozvodov, starostlivosti o deti alebo dedenia. Sieť spája vnútroštátne orgány zodpovedné za poskytovanie podpory miestnym súdom a bola vytvorená s cieľom uľahčiť justičnú a právnu spoluprácu medzi členskými štátmi. Európska justičná sieť (pre občianske a obchodné veci) (ďalej len „EJS“) bola zriadená rozhodnutím Rady 2001/470/ES z 28. mája 2001 a začala fungovať 1. decembra 2002. Všetky členské štáty okrem Dánska sú členmi siete EJS (pre občianske a obchodné veci).
Ciele siete EJS (pre občianske a obchodné veci)
Od svojho vzniku je sieť EJS (pre občianske a obchodné veci) dôležitým nástrojom poskytovania podpory pri vykonávaní právnych nástrojov Európskej únie v oblasti občianskych vecí v každodennej právnej praxi. Sieť EJS (pre občianske a obchodné veci) uľahčuje a podporuje vzťahy medzi vnútroštátnymi súdnymi orgánmi prostredníctvom kontaktných miest vo všetkých členských štátoch, a tým uľahčuje riešenie cezhraničných vecí. Cieľom tejto spolupráce medzi orgánmi je poskytnúť pomoc všetkým, ktorých sa týkajú cezhraničné občianske a obchodné súdne konania.
Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže úzko spolupracuje v rámci siete EJS (pre občianske a obchodné veci) ako jeden z kontaktných bodov za Slovenskú republiku s ostatnými kontaktnými bodmi za účelom splnenia cieľov a úloh siete. Za tým účelom bola v Slovenskej republike vytvorená Súdna sieť pre občianske veci (ďalej len „Sieť“). Jej organizácia a pôsobnosť je upravená v internom právnom akte MS SR z roku 2010 (Inštrukcia MS SR č. 36/2010). Začala fungovať 1. januára 2011.
Kontaktné body zabezpečujú koordináciu medzi všetkými členmi siete EJS na vnútroštátnej úrovni a vo svojich členských štátoch organizujú pravidelné stretnutia s členmi siete EJS zo svojho štátu s cieľom výmeny poznatkov, skúseností a informácií. Kontaktné body sú k dispozícii kontaktným bodom ostatných členských štátov Európskej únie, miestnym justičným orgánom vo svojom členskom štáte, ale aj úradom určeným v právnych nástrojoch Európskej únie v oblasti justičnej spolupráce v občianskych a obchodných veciach.
Centrum sa zúčastňuje zasadnutí EJS organizovaných Európskou komisiou pre určité témy vo vymedzených oblastiach ako ústredný orgán podľa právnych aktov Európskej únie a medzinárodných zmlúv.