Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Základné informácie

O úrade

Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (ďalej len „Centrum“) je orgán štátnej správy s pôsobnosťou na území Slovenskej republiky. Pôsobnosť Centra vymedzuje zákon č. 305/2005 Z.z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže plní úlohy orgánu určeného na vykonávanie medzinárodných dohovorov a právnych aktov Európskej únie.

Hlavným poslaním Centra je zabezpečovať ochranu a realizáciu práv detí v medzinárodnom priestore. Centrum pri realizácii svojej činnosti kladie dôraz na najlepší záujem dieťaťa a každý prípad posudzuje komplexne s ohľadom na rešpektovanie jeho osobitostí.

Centrum sa zameriava predovšetkým na poskytovanie bezplatnej právnej pomoci v civilnoprávnej oblasti, a to najmä:

Centrum pozostáva z tímu právnikov a psychológov, ktorí sú pripravení poskytnúť vám dostupnú pomoc a poradenstvo.

Európska justičná sieť

Existencia veľkého množstva rôznych vnútroštátnych právnych systémov v Európskej únii spolu s novými právnymi predpismi Európskej únie viedla k potrebe poskytnúť orgánom, ktoré sa zaoberajú cezhraničnými vecami, podporu a informácie prostredníctvom osobitnej siete. Tieto veci sa môžu týkať sporov v oblastiach obchodu, spotrebiteľských a pracovných vzťahov, rozvodov, starostlivosti o deti alebo dedenia. Sieť spája vnútroštátne orgány zodpovedné za poskytovanie podpory miestnym súdom a bola vytvorená s cieľom uľahčiť justičnú a právnu spoluprácu medzi členskými štátmi. Európska justičná sieť (pre občianske a obchodné veci) (ďalej len „EJS“) bola zriadená rozhodnutím Rady 2001/470/ES z 28. mája 2001 a začala fungovať 1. decembra 2002. Všetky členské štáty okrem Dánska sú členmi siete EJS (pre občianske a obchodné veci).

Ciele siete EJS (pre občianske a obchodné veci)

Od svojho vzniku je sieť EJS (pre občianske a obchodné veci) dôležitým nástrojom poskytovania podpory pri vykonávaní právnych nástrojov Európskej únie v oblasti občianskych vecí v každodennej právnej praxi. Sieť EJS (pre občianske a obchodné veci) uľahčuje a podporuje vzťahy medzi vnútroštátnymi súdnymi orgánmi prostredníctvom kontaktných miest vo všetkých členských štátoch, a tým uľahčuje riešenie cezhraničných vecí. Cieľom tejto spolupráce medzi orgánmi je poskytnúť pomoc všetkým, ktorých sa týkajú cezhraničné občianske a obchodné súdne konania.

Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže úzko spolupracuje v rámci siete EJS (pre občianske a obchodné veci) ako jeden z kontaktných bodov za Slovenskú republiku s ostatnými kontaktnými bodmi za účelom splnenia cieľov a úloh siete. Za tým účelom bola v Slovenskej republike vytvorená Súdna sieť pre občianske veci (ďalej len „Sieť“). Jej organizácia a pôsobnosť je upravená v internom právnom akte MS SR z roku 2010 (Inštrukcia MS SR č. 36/2010). Začala fungovať 1. januára 2011.

Kontaktné body zabezpečujú koordináciu medzi všetkými členmi siete EJS na vnútroštátnej úrovni a vo svojich členských štátoch organizujú pravidelné stretnutia s členmi siete EJS zo svojho štátu s cieľom výmeny poznatkov, skúseností a informácií. Kontaktné body sú k dispozícii kontaktným bodom ostatných členských štátov Európskej únie, miestnym justičným orgánom vo svojom členskom štáte, ale aj úradom určeným v právnych nástrojoch Európskej únie v oblasti justičnej spolupráce v občianskych a obchodných veciach.

Centrum sa zúčastňuje zasadnutí EJS organizovaných Európskou komisiou pre určité témy vo vymedzených oblastiach ako ústredný orgán podľa právnych aktov Európskej únie a medzinárodných zmlúv.

Viac informácií…