Osvojenia
Sprostredkovanie medzištátneho osvojenia je častokrát poslednou možnosťou ako dieťaťu zabezpečiť vývin v zdravom rodinnom prostredí. Proces medzištátneho osvojenia je veľmi zložitý a formálny proces, ktorého cieľom je chrániť a zabezpečiť najlepší záujem dieťaťa. Dohovor o ochrane detí a spolupráci pri medzištátnych osvojeniach zo dňa 29. mája 1993 (ďalej len „Dohovor o osvojeniach“) stanovuje základné pravidlá tohto procesu. Jeho konkrétne podmienky sa následne líšia v závislosti od právnych úprav v štátoch, ktoré sú do procesu zapojené.
Náhradná rodinná starostlivosť formou medzištátneho osvojenia sa realizuje na základe zásady princípu subsidiarity a princípu najlepšieho záujmu dieťaťa.
V súčasnej dobe prebieha sprostredkovanie medzištátneho osvojenia v prípade žiadateľov zo zahraničia o osvojenie detí s obvyklým pobytom v Slovenskej republike. Slovenská republika ako krajina pôvodu dieťaťa spolupracuje výlučne so štátmi, ktoré sú signatármi Dohovoru o osvojeniach, a ktoré uzatvorili tzv. protokol o spolupráci, ktorý bližšie špecifikuje administratívny postup a povinnosti jednotlivých subjektov zapojených do procesu medzištátneho osvojenia. Centrum neustále komunikuje s partnerskými orgánmi za účelom skvalitnenia spolupráce a sprostredkovania samotného osvojenia.
Centrum sa snaží o to, aby sa Slovenská republika stala aj aktívnou prijímajúcou krajinou, a teda, aby si žiadatelia s obvyklým pobytom v Slovenskej republike mohli osvojiť deti zo zahraničia. Centrum neustále aktívne hľadá možnosti nadviazania spolupráce s krajinami pôvodu dieťaťa.