Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Právo styku

Kontakt s dieťaťom

Dieťa má v zmysle medzinárodných dohovorov právo byť v kontakte (právo styku) s oboma rodičmi, rovnako ako má každý rodič právo byť v kontakte s vlastným dieťaťom, bez ohľadu na to, či rodičia dieťaťa žijú spolu alebo oddelene. V prípade, že dôjde k rozchodu, odluke alebo rozvodu rodičov, mali by mať obaja rodičia aj naďalej možnosť zapájať sa do výchovy dieťaťa. V prípade zverenia dieťaťa do starostlivosti iba jednému z rodičov by mal byť nastavený rozumný režim kontaktov dieťaťa s rodičom, ktorý ho nemá zverené do starostlivosti, prípadne aj s inými blízkymi osobami (napr. starí rodičia). V praxi však dohoda medzi rodičmi často nebýva jednoduchá, v medzinárodných rodinách môže byť hľadanie kompromisu ešte zložitejšie.

Kto sa môže na Centrum obrátiť:

rodič, ktorý nemá dieťa zverené do svojej starostlivosti, starý rodič dieťaťa alebo iná osoba, ktorá má odôvodnený záujem byť s maloletým dieťaťom v kontakte.

V akých situáciách Vám môžeme pomôcť? Napríklad:

Ako to prebieha?

Ak jeden z rodičov žije s dieťaťom v inej krajine ako v Slovenskej republike a odmietne druhému rodičovi umožniť prístup k dieťaťu, je možné žiadať o právo styku s dieťaťom prostredníctvom Haagskeho dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí (ďalej len „Haagsky dohovor“) alebo o výkon práva styku (ak už rozhodnutie existuje) prostredníctvom Európskeho dohovoru o uznávaní a výkone rozhodnutí týkajúcich sa starostlivosti o deti a o obnove starostlivosti o deti.

Žiadosť možno podať Centru. Centrum žiadateľovi pomáha skompletizovať žiadosť, potrebné formuláre a doklady, ktoré postúpi partnerskému ústrednému orgánu v zahraničí. Od zahraničného partnerského orgánu centrum následne zisťuje informácie, či sa dieťa na území tohto štátu naozaj nachádza, na ktorom súde treba podať príslušný návrh na určenie práva styku, resp. výkon rozhodnutia, aké sú možnosti bezplatnej právnej pomoci (právneho zastúpenia v súdnom konaní), prípadne aké sú možnosti mimosúdneho riešenia situácie a pod. Získané informácie oznámi žiadateľovi.

Upozorňujeme, že kvalita spolupráce a možnosť zaistenia návratu dieťaťa sa líši v závislosti od konkrétneho štátu. Povinnosti vyplývajúce z Haagskeho dohovoru sa v rôznych zmluvných štátoch vykladajú rozdielne, a preto sa pomoc poskytovaná zahraničnými ústrednými orgánmi a súdmi môže líšiť. Rovnako sa líši aj dĺžka konania alebo možnosti podania odvolania proti rozhodnutiu. Mnohé štáty budú poskytovať pomoc len v prípadoch, keď bolo dieťa unesené a až potom sa žiada o právo styku.

Súvisiaca legislatíva:

Žiadosť o právo styku