Právo styku
Kontakt s dieťaťom
Dieťa má v zmysle medzinárodných dohovorov právo byť v kontakte (právo styku) s oboma rodičmi, rovnako ako má každý rodič právo byť v kontakte s vlastným dieťaťom, bez ohľadu na to, či rodičia dieťaťa žijú spolu alebo oddelene. V prípade, že dôjde k rozchodu, odluke alebo rozvodu rodičov, mali by mať obaja rodičia aj naďalej možnosť zapájať sa do výchovy dieťaťa. V prípade zverenia dieťaťa do starostlivosti iba jednému z rodičov by mal byť nastavený rozumný režim kontaktov dieťaťa s rodičom, ktorý ho nemá zverené do starostlivosti, prípadne aj s inými blízkymi osobami (napr. starí rodičia). V praxi však dohoda medzi rodičmi často nebýva jednoduchá, v medzinárodných rodinách môže byť hľadanie kompromisu ešte zložitejšie.
Kto sa môže na Centrum obrátiť:
rodič, ktorý nemá dieťa zverené do svojej starostlivosti, starý rodič dieťaťa alebo iná osoba, ktorá má odôvodnený záujem byť s maloletým dieťaťom v kontakte.
V akých situáciách Vám môžeme pomôcť? Napríklad:
- nie ste v kontakte s vaším dieťaťom žijúcim v zahraničí
- je vám v kontakte s vaším dieťaťom bránené
- ste príbuzný dieťaťa žijúceho v zahraničí (napr. starý rodič, súrodenec, teta, strýko a pod.) a stratili ste s ním kontakt
- chcete dať váš kontakt s dieťaťom žijúcim v zahraničí upraviť súdne?
Ako to prebieha?
Ak jeden z rodičov žije s dieťaťom v inej krajine ako v Slovenskej republike a odmietne druhému rodičovi umožniť prístup k dieťaťu, je možné žiadať o právo styku s dieťaťom prostredníctvom Haagskeho dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí (ďalej len „Haagsky dohovor“) alebo o výkon práva styku (ak už rozhodnutie existuje) prostredníctvom Európskeho dohovoru o uznávaní a výkone rozhodnutí týkajúcich sa starostlivosti o deti a o obnove starostlivosti o deti.
Žiadosť možno podať Centru. Centrum žiadateľovi pomáha skompletizovať žiadosť, potrebné formuláre a doklady, ktoré postúpi partnerskému ústrednému orgánu v zahraničí. Od zahraničného partnerského orgánu centrum následne zisťuje informácie, či sa dieťa na území tohto štátu naozaj nachádza, na ktorom súde treba podať príslušný návrh na určenie práva styku, resp. výkon rozhodnutia, aké sú možnosti bezplatnej právnej pomoci (právneho zastúpenia v súdnom konaní), prípadne aké sú možnosti mimosúdneho riešenia situácie a pod. Získané informácie oznámi žiadateľovi.
Upozorňujeme, že kvalita spolupráce a možnosť zaistenia návratu dieťaťa sa líši v závislosti od konkrétneho štátu. Povinnosti vyplývajúce z Haagskeho dohovoru sa v rôznych zmluvných štátoch vykladajú rozdielne, a preto sa pomoc poskytovaná zahraničnými ústrednými orgánmi a súdmi môže líšiť. Rovnako sa líši aj dĺžka konania alebo možnosti podania odvolania proti rozhodnutiu. Mnohé štáty budú poskytovať pomoc len v prípadoch, keď bolo dieťa unesené a až potom sa žiada o právo styku.
Súvisiaca legislatíva:
- Nariadenie Rady (EÚ) 2019/1111 z 25. júna 2019 o právomoci a uznávaní a výkone rozhodnutí v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností a o medzinárodných únosoch detí (prepracované znenie)
- Dohovor o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí. (oznámenie č. 119/2001 Z.z.), prijatý v Haagu 25. októbra 1980
- Dohovor o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone a spolupráci v oblasti rodičovských práv a povinností a opatrení na ochranu dieťaťa z roku 1996 (oznámenie č. 344/2002 Z. z.).
- Európsky dohovor o uznávaní a výkone rozhodnutí týkajúcich sa starostlivosti o deti a o obnove starostlivosti o deti z 20. mája 1980
Žiadosť o právo styku
- SK – Návrh na výkon práva na osobný styk
- EN – Request for arrangements for organising or securing the effective exercise of rights of access
- DE – Antrag auf Durchführung des Rechts zum persönlichen Umgang
- FR – Demande de mise en application du droit de visite
- PL – Wniosek o wykonanie prawa do osobistych kontaktów