Starostlivosť
Spolupráca vo veciach rodičovských práv a povinností
Presťahovanie do zahraničiav súčasnom globalizovanom svete nie je faktickým problémom, v budúcnosti však môže spôsobiť právne komplikácie. Život v zahraničí neznamená iba nové prostredie, jazyk, zvyklosti a kultúru. Je veľmi dôležité uvedomiť si, že každý štát má svoj právny poriadok a každá osoba, ktorá sa rozhodla žiť na území cudzieho štátu, musí rešpektovať jeho právo a jurisdikciu. Ak niekto nedodržiava predpisy alebo porušuje zákony štátu, v ktorom sa nachádza, môže to mať veľmi vážne následky nielen pre neho, ale aj pre jeho rodinu a okolie.
Rodičia, ktorí zvažujú presťahovanie, resp. ktorí sa presťahovali do zahraničia by mali počítať aspoň s týmito dôsledkami
- musia sa riadiť právnym poriadkom štátu, kde budú žiť,
- budú na nich aplikovať štandardy miestnej sociálno-právnej ochrany detí a miestny systém sociálnej podpory. Rodičia maloletých detí by sa mali vopred informovať o právnych predpisoch týkajúcich sa sociálnoprávnej ochrany detí v danej krajine a rovnako o miestnych zvyklostiach. Sociálne orgány v cudzích krajinách môžu výchovu, rodičovské postupy a podmienky, v ktorých dieťa vyrastá, posudzovať výrazne prísnejšie.
- v mieste pobytu budú riešiť aj zdravotnú starostlivosť o dieťa, poistenie dieťaťa alebo školskú dochádzku – každý systém má inak nastavené bezplatné a platené služby,
- faktický pobyt dieťaťa spravidla zakladá príslušnosť súdov daného štátu o dieťati rozhodovať – teda rozhodovať o úprave starostlivosti, vyživovacej povinnosti, odňatí dieťaťa z rodiny alebo o náhradnej rodinnej starostlivosti.
Centrum plní úlohy súvisiace so zabezpečením cezhraničnej administratívnej a právnej pomoci vo veciach týkajúcich sa medzinárodnej starostlivosti o deti a so spoluprácou pri zhromažďovaní a výmene informácií relevantných pre konanie vo veci rodičovských práv a povinností.
Ústredné orgány pracujú na základe žiadostí svojich partnerských ústredných orgánov v iných členských štátoch alebo žiadostí podaných príslušnými orgánmi, súdmi alebo jednotlivcami alebo organizáciami s rodičovskými právami a povinnosťami tak, aby dosiahli stanovené ciele medzinárodných právnych predpisov.
Cieľom tejto medzinárodnej spolupráce je zabezpečiť účinnú ochranu detí, ktorá ako taká kladie osobitný dôraz na výmenu informácií medzi príslušnými orgánmi v každom konkrétnom prípade, t. j. orgánmi, ako sú sociálne úrady a súdy.
Centrum podporuje výmenu informácií v prípadoch týkajúcich sa členských štátov Európskej únie (okrem Dánska), najmä pokiaľ ide o:
- cezhraničný zber správ o sociálnej situácii dieťaťa a jeho okolia,
- podporu pri prijímaní opatrení na ochranu osoby alebo majetku dieťaťa,
- výmenu informácií o prebiehajúcich konaniach alebo rozhodnutiach týkajúcich sa dieťaťa, alebo iných informácií relevantných pre konania vo veciach rodičovských práv.
Umiestnenie dieťaťa v inom členskom štáte
Ak príslušné súdy alebo orgány (napríklad sociálne úrady) zamýšľajú umiestniť dieťa do inej starostlivosti ako starostlivosti rodiča v inom členskom štáte Európskej únie (s výnimkou Dánska), musí sa uskutočniť konzultačný postup podľa článku 82 ods. Nariadenia Rady (EÚ) 2019/1111 z 25. júna 2019 o právomoci a uznávaní a výkone rozhodnutí v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností a o medzinárodných únosoch detí (prepracované znenie). Tento postup vyžaduje zapojenie orgánov krajiny, v ktorej má byť dieťa umiestnené (tzv. prijímajúceho štátu). Žiadosť sa musí zaslať ústrednému orgánu prijímajúceho štátu prostredníctvom ústredného orgánu dožadujúceho štátu.
Rovnako v prípade, ak sa umiestnenie (najmä do ústavnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti) nemá uskutočniť v členskom štáte Európskej únie, ale v inom zmluvnom štáte Dohovoru o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone a spolupráci v oblasti rodičovských práv a povinností a opatrení na ochranu dieťaťa, musí sa vždy získať predchádzajúci súhlas prijímajúceho štátu. Zasielanie žiadostí o udelenie súhlasu prostredníctvom Centra ako ústredného orgánu nie je v takýchto prípadoch povinné, napriek tomu sa odporúča.
Viac informácií o cezhraničnom umiestňovaní dieťaťa v rámci Európskej únie
Viac informácií o cezhraničnom umiestňovaní dieťaťa v rámci zmluvných štátov Dohovoru